DİEP FLEP ile MEME ONARIMI

Karın dokusundan yeni meme oluşturulması günümüzde dünya çapında altın standart olarak kabul edilmektedir. Diep flep olarak tanımlanan doku tam olarak göbek alt kısmındaki karın dokusu olarak tanımlanabilir; yumuşak, şekil verilebilen, normal memeye çok benzer ve yeterli doku sağlayan bir bölgedir. Bu yöntem hastalar için alt karın bölgesindeki fazlalıktan kurtulmaya da olanak sağlar. Dolayısıyla hastalara aynı zamanda karın germe ameliyatı da yapılmış olur.

Ameliyat öncesi planlamada bilgisayarlı tomografi (BT) ile karın dokusunu besleyen en iyi damarlar haritalanır. Karın kası yerinde bırakılarak ve kasa giden sinirler korunarak fonksiyon kaybına sebep olmadan alınan dokunun damarları takip edilerek köken aldığı damara kadar gidilir ve bu bölgeden ayrılır daha sonra, göğüs duvarında kaburgaların altından geçen önceden hazırlanmış olan damarlara mikrocerrahi yöntemler kullanılarak ağızlaştırılarak dokunun beslenmesi sağlanır. Sağlam ise diğer memeye veya her iki memede alınmış ise ameliyat öncesi yapılan çizimlere göre eski memenin yerine şekline uygun olarak yerleştirilir.

Nakledilen dokunun takibi ilk 24 saat içinde saat başı olmak üzere devam eden günlerde azalan sıklıklar ile yapılır. Ameliyat sonrası 1 hafta veya 10 gün süreyle hastalar yatırılır. Doğru hasta seçimi yapıldığı ve doğru teknikler kullanıldığında komplikasyon oranı düşüktür. Estetik sonuçları oldukça iyidir. Eğer hasta radyoterapi (ışın tedavisi) alacak ise implant ile yapılan meme onarımına göre daha dirençlidir. Tek taraflı yapıldığında ameliyat süresi 4-6 saat; iki taraflı yapıldığında yaklaşık olarak 8-10 saattir. Karın dokusundan yeni meme oluşturulması ameliyatı meme kanseri ameliyatı ile eş zamanlı da yapılabilir.

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *