Bacak Estetiği

Bacaklar, özellikle kadınlar için vücut estetiğinin önemli bir bileşeni konumunda. Buna karşın kimi insanlarda bacaklar, çeşitli nedenlerden dolayı çok ince ya da kalın, çarpık veya asimetrik kalınlıkta olabilir. Bu tür estetik kusurlar kişide psikolojik problemlere ve özgüven kaybına yol açıyor. Bacak estetiği uygulamaları sayesinde, arzu edilen bacak görünümüne kavuşmak mümkün.

Bacaklarda şekil bozukluğuna yol açan, bazı sağlık sorunları gibi pek çok etmen bulunabilir. Çocukluk döneminde yeterince güneşe çıkmamış ve D vitamini alamamış kişilerde, X bacak denilen, dizlerin birbirine yakın olması durumu meydana gelebilir. Aynı şekilde O bacak diye tabir edilen, dizlerin birbirinden uzak olduğu bacak tipi de yine D vitamini eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Küçüklüğünde çocuk felci aşısı olmayan ve hastalığı geçiren çocuklarda da yine bacaklarda şekil bozukluğuna rastlamak mümkündür…

Estetik ve düzgün bir bacak görüntüsü için, bacakta yer alan kusura göre farklı uygulamalar yapılır. Kemiksel bir bozukluk olmadan görülen  X ve O bacak deformitelerinde  simetrik bir görüntü yakalamak için yağ transferi uygulanır. Vücutta fazlalık durumunda olan yağlar, liposuction yöntemi ile alınarak simetrik görüntünün yakalanabilmesi için gerekli olan bölgelere enjekte edilir. Kalın bacak şikayeti olan kişilerde, yine liposuction yöntemi ile bölgedeki yağlar alınarak, bacak inceletme gerçekleştirilir. İnce bacak problemi olan kişilerde ise hedef bacakları dolgunlaştırmaktır. Bu sebeple, uzman doktorun tavsiyesi ışığında yağ transferi ya da implant uygulamaları tercih edilir.