Boyun Estetiği

Yaşlılığın etkisi ile yüz ve boyun bölgesinde meydana gelen sarkma ve kırışıklıklar, pek çok kişi için estetik açıdan rahatsız edici görülür. Boyun estetiği uygulamaları kişide yaşlı bir görüntüye neden olan sarkmış deri ve kırışıklıkları gidererek, genç ve dinamik bir görünüm kazandırır. Cilt elastikiyeti çok fazla bozulmamış kişilerde yaklaşık 30 dakikalık küçük bir işlem ile boyun askısı uygulaması tercih edilebilir. Boyun germe için boyun askısının yeterli olmayacağı vakalarda ise ameliyat kesin çözümdür. Ayrıca boyun bölgesinde yağ birikmesinden şikayet edilen durumlarda, yaklaşık 30-60 dakika sürecek bir liposuction işlemi ile bölgedeki yağlı dokuyu almak da mümkündür.  

Genel anestezi altında gerçekleştirilen boyun estetiği ameliyatında, ilk etapta boyun derisi ve kaslar ayrılır. Derinin gerdirilmesinin ardından fazla kısımların alındığı operasyonda kesi, kulak arkasından saçlı deriye yakın bir noktadan atılır. Böylece kişide görünür biz iz kalmaz. Yaklaşık olarak 2 saat süren boyun germe ameliyatının akabinde, kişi boyun bölgesindeki farkları gözlemleyebilir. 2 hafta kadar bölgede şişme ve morarma meydana gelebileceği gibi, ağrı da hissedilebilir. Konusunda uzman hekimlerin yönlendirmeleri doğrultusunda bu süreci ağrı kesicilerle geçirmek mümkündür.

Operasyondan bir hafta sonra kişi, günlük yaşamına geri dönebilir. 20 gün içerisinde, şişlik ve morarma kaybolmaya başlasa da yüzün tam olarak oturması 3 ayı bulabilir. Hasta bu süreçte kendisini direkt güneş ile temastan mümkün olduğunca korumalıdır. İzlerin kaybolmasıyla birlikte boyun bölgesinde arzu edilen genç görüntü net bir biçimde gözlemlenir.