CERRAHİ VİZYONUM

 

Plastik Cerrahi, uğraşı alanı oldukça geniş ve farklı sorunlar için farklı çözümlerin doğru olduğu bir bilim dalıdır. Ayaklarda tırnak batmasından saç ekimine kadar estetik veya rekonstrüktif (onarım) amaçlı bir çok cerrahi işlem kapsamındadır. Birkaç günlük yeni doğan bebekten 100 yaşına kadar ulaşan geniş bir hasta kitlesine hizmet eder.

Plastik cerrahi, gündemde hep estetik ve güzellik ile ilişkilendirilse de; daha az bilinen kısmı olan rekonstrüktif cerrahi hiç de azım sanmayacak düzeydedir.

Rekonstrüktif cerrahi (onarım),  olmayanı veya bozuk olanı fonksiyonel ve anatomik olarak en uygunu yapmaya amaçlar.  Rekonstrüktif cerrahinin temelini ise flep cerrahisi oluşturur. Bu cerrahi dokuya saygı ve nezaketi gerektirir. Dolasıyla, onarım cerrahisi estetik cerrahinin temelini oluşturduğu kanısındayım.

Öğretim üyesi kimliğimle yıllarca uğraşı verdiğim rekonstrüktif cerrahiyi “mümkün kılan” en fonksiyonel ve en iyi görünüş ile uygulamak temel hedeflerimden biridir.

Estetik cerrahi ise popülerliği ile ön plandadır. Güzelliğin öznelliğine inanarak kişiye göre öneriler de bulunmak ve “Primum non nocere (önce zarar verme)” yaklaşımıyla değerlendirmelerimi yapmaktayım. Hasta/danışan taleplerini kendi bilgi ve deneyimimle harmanlayarak en iyi sonuca ulaşmak için hesaplarımı yaparken; olası komplikasyonları en ince ayrıntısına kadar anlatarak doğru anlaşılmasından emin olmaya çalışırım. Çünkü, her girişimin olumlu ve olumsuz etkileri muhtemeldir. Olumsuz yönlerini saklamadan; olabilecek en kötü komplikasyonların bile anlatılması, hasta/danışanın işlemden kaçmasına sebep olmasından korkmadan tıbbi dürüstlüğü korumanın önemli olduğunu düşünüyorum

Saygılarımla                     
Doç. Dr. Osman KELAHMETOĞLU