Nasenästhetik

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği çözümleri, hem estetik hem de medikal açıdan büyük önem taşır. Burun bölgesindeki şekil bozuklukları, kişinin yüz görünümünü olumsuz etkileyebileceği gibi aynı zamanda sağlıklı biçimde nefes alıp vermesinin de önüne geçebilir. Burun bölgesine uygulanacak estetik operasyonlar, kişinin görünümünü olduğu gibi sağlığını da iyileştirir.

Burun estetiği, hekim tarafından ihtiyaç olduğu konusunda hem fikir olunan her kişiye uygulanabilir. Ayrıca bir kaza nedeniyle burun bölgesinde oluşan deformasyonun onarılmasında, doğum kusuru olarak gelen fiziksel problemlerin düzeltilmesinde ve solunumu iyileştirmek için burun estetiği tercih edilebilir.

Burun estetiğinde kişinin talepleri ve yüz özellikleri dikkate alınır ve planlama yapılabilir ancak taleplerin hekim tarafından onaylanması gerekir. Her insanın yüzü eşsiz olduğu için rinoplasti kişiselleştirilmiş bir uygulamadır. Gerekli görülmesi halinde burun kemiği, kıkırdak doku veya deri tabakası değiştirilerek yeniden düzenlenebilir. Açık ve kapalı olmak üzere iki farklı biçimde gerçekleştirilebilen burun estetiği ameliyatları, vakanın durumuna ve ihtiyacına bağlı olarak ortalama 2-3 saat kadar sürecektir. Açık burun estetiği operasyonları burun deliklerinin ortasında kolumella denilen bölgeden  küçük bir kesi ile gerçekleştirilirken, kapalı burun estetiği ameliyatlarında ise kesi, burun deliklerinin içerisinden yapılır. Farklı yaklaşımlar ve farklı modifikasyonlar tanımlanmış olsa da birbirlerinden üstün olduklarını söylemek mümkün değildirç