Hautkrebstherapie

Tüm dünyada kanser vakaları arasında en sık görülen tür olan deri (cilt) kanseri, cilt yüzeyindeki hücrelerin, DNA yapılarının hasar görmesi sonucu kontrolsüz bir biçimde çoğalmaları ile meydana gelir. En tehlikeli deri kanseri türü olan melanom, buna karşın deri kanserleri vakaları arasında en az görülenidir. Deri kanserinde ölümlerin %75’i melanom vakalarına bağlı olarak gerçekleşirken, bu hastalıkta ölüm oranı her 100 hastada 1 seviyesindedir.

Ciltte var olan bir ben üzerinde ya da normal deri hücresinde gelişebilen melanoma yol açan etkenlerin başında güneş ışınları gelir. Özellikle vücudun açık kalan bölgelerinin doğrudan risk altında olduğu deri kanserinde, bedenin hiç güneş almayan bölgelerinde de hastalık meydana gelebilir…

Deri kanserinde erken tanı ve doğru tedavi büyük önem taşır. Belirtilerini ciltte gösteren ve bu sayede de fark edilmesi pek çok kanser vakasına göre daha kolay olan melanomda, özellikle benler dikkatli biçimde takip edilmelidir. Simetrik şeklini kaybeden benler, girintili çıkıntılı yüzeye sahip benler, farklı renk tonlarına sahip benler melanom belirtileridir. Ayrıca çapı 5mm’den büyük olan benler de yine riskli dokulardır.

Eğer deri kanseri, patoloji raporu ile doğrulandıysa, hastalığın tek etkili tedavi yöntemi cerrahi uygulamalardır. Cerrahi tedavi ile çok yüksek oranlarda başarı yakalanan deri kanseri tedavisinde, kanserli hücre yok edilirken estetik ve fonksiyonel korunmaya özen gösterilir.