Diabetischer Fuß Therapie

Diyabet yani şeker hastalarında meydana gelen ayakta geçmeyen yara, ülser veya enfeksiyon durumuna diyabetik ayak denir. Hastaların beşte birinde görülebilen bu rahatsızlık, uzun süren şeker hastalığı ya da kan şekerinin kontrol altına alınamamasına bağlı olarak gelişir. Diyabetik ayak etkin biçimde tedavi edilmediği durumlarda söz konusu ayağın ya da bacağın kaybı söz konusu olabilir.

Ayakkabı vurması ya da tırnak batması gibi durumlar, diyabet hastalarında ayak ülseri haline gelebilir. Hastalarda ayakta uyuşukluk hissi ya da yanma görülebilir, bu tür belirtilere rastlanıldığında vakit kaybetmeden konusunda uzman bir doktora başvurulmalı ve yönlendirmeleri neticesinde hastalık ilerlemeden kontrol altına alınmalıdır.

Ağır ilerleyen bir hastalık olan diyabetik ayak, hiçbir belirti vermeden gelişir. Öncelikle ayakta kuruluk oluşacaktır ve zaman içinde dokunma duyusu kayıbı görülür. Daha sonra etkilenmiş motor sinirlerin varlığıyla ayakta deformiteler gelişir. Ayrıca damar tıkanıklıkları yaratmasıyla da ayak yeterince kanlanamaz ve iyileşme potansiyeli zayıflar. Şeker hastalarında ayakta ortaya çıkan küçük bir yara bile zamanla diyabetik ayak hastalığına dönüşebilir. Bu sebeple hastalar, doktorlarının yönlendirmelerine uyarak kan şekerini dengede tutmaya, gerekiyorsa uygun ayak bakımı yapmaya özen göstermelidir.

Diyabetik ayak hastalığı tedavi edilmediğinde sürekli ilerleyen enfeksiyonun önlenmesi için ayağın ya da bacağın kesilmesi gerekebilir. Bu sebeple şeker hastalarında ayakta yara oluşmasını önlemek veya yara varsa uygun biçimde tedavi etmek kritik önem taşır. Eğer hastalık ilerlememişse, yara bölgesindeki ölü dokular cerrahi müdahale ile uzaklaştırılır. Son yıllarda gen ve kök hücre yöntemleri diyabetik ayak tedavisindeki başarı oranlarıyla öne çıkmaktadır…