Lippen- und Mundkrebs

Dudaklarda, ağız boşluğunda, ağız gerisinde, dilde, diş etinde ve dişte görülebilen kanser vakalarını dudak ve ağız çevresi kanserleri olarak gruplayabiliriz. Erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha sık görülen dudak ve ağız çevresi kanserleri, genellikle 45 yaşın üzerinde ortaya çıkar. Nedenleri tam olarak belirlenememiş olsa da alkol ve tütün tüketimi hastalığa yakalanma riskini artırır. Ayrıca dudak bölgesinin güneş ışığına fazlaca maruz kalması da dudak kanserinin en önemli risk faktörleri arasında gösterilir.

Dudak ve ağız çevresi kanserlerin belirtileri çeşitlilik gösterir. Pek çok vakada hiçbir belirti vermeyen hastalık, kişinin yaşam standardını etkilemeyecek şekilde de kendini gösterebilir. En sık rastlanan belirtiler arasında, ağızda yaraı, ağız içinde ve dilde beyaz ya da kırmızı görünüme sahip tabakalar, boğazda yutulamayan cisim hissi, dil hareketlerinde zorlanma, dil ve ağızda his kaybı, dilde tahriş olmuş ve kabarmış kısımlar, boğazda ve ağızda kendini tekrar eden kanama ve yaralar bulunmaktadır.

Dudak ve ağız çevresi kanserleri erken teşhis edildiğinde tedaviden olumlu sonuç alma ihtimali çok yüksektir. Kanserli dokuların tedavisinde vakaya göre cerrahi, radyoterapi ya da kemoterapi gibi uygulamalar tercih edilebilir. Eğer gerekiyorsa söz konusu dokular cerrahi müdahale ile çıkarılır. Birçok vakada tedavi, radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi operasyonun bir arada kullanıldığı bir süreç ile gerçekleştirilir.