Fingerknochenbrüche

Düşme ve çarpma gibi bir kaza ya da etki sebebiyle oluşabilecek yüksek oranda kuvvetler nedeniyle parmaklarda kırıklar oluşabilir. Her zaman dışarıdan anlaşılmasa bile şiddetli ya da hareket ettirirken ortaya çıkan keskin ağrılar gibi belirtilerle ortaya çıkan parmak kemiği kırıkları, ayrıca söz konusu bölgede şişlik ve hassasiyet oluşmasına da neden olabilir.

El parmaklarında yaşanan kırık vakaları tedavi edilmezse, elin fonksiyonlarının zayıflaması hatta yitirilmesi söz konusudur. Bu sebeple elde yaşanan parmak kemiği kırıklarında, şekil bozuklukları önlenmelidir. Aksi halde elin kavrama ya da parmağın tutma görevleri eskisi kadar etkin yerine getirilemez ve bu durum kişinin yaşam konforunu olumsuz biçimde etkiler.

Parmak kemiği kırıklarında çoğu vaka, herhangi bir cerrahi müdahale olmadan atel ya da alçı ile tedavi edilir. Buna karşın kırık, dışarıdan gözükecek şekilde dış ortama ulaşmışsa, bu gibi vakalarda genellikle ameliyat tercih edilir. Çok parçalı kırık vb. parmak kemiği kırıklarında, operasyon sırasında tel vb. donanımlarla kırık kemikler sabitlenerek ameliyat gerçekleştirilir.

Ameliyat sonrasında konusunda uzman hekimin yönlendirmeleriyle rehabilitasyon süreci başlar. Karmaşık parmak hareketlerinin bile yeniden yapılabilir hale gelmesi için rehabilitasyon dönemi büyük önem taşır. İyileşme sürecinde kalsiyum miktarı yüksek olan peynir, yoğurt ve süt gibi gıdaların sıklıkla tüketilmesi gereklidir. Ayrıca yine doktorunuzun tavsiye edeceği vitamin ve takviyeler de parmak kemiği kırıklarının tedavisinde önemli rol oynar…