Gesichtslähmung/ Parese Therapie

Çeşitli travma, tümör ya da doğumsal anomaliler nedeniyle yüzün bir ya da nadir durumda iki yarısındaki sinirlerin yüzde yarattığı fonksiyon ve biçim bozukluklarına yüz felci denir. Sebebine bağlı olarak yüz felcinin düzeltilmesi kimi vakalarda kısa sürerken kimilerinde ise uzun vakit alabilir. Yüz felci problemiyle karşı karşıya kalan kişilerde yüz kasları zayıf ve sarkık görülebilir. Yüz felci zamanla ilerleyerek ortaya çıkabileceği gibi aniden de meydana gelebilir.

Genellikle tek tarafta meydana gelen yüz felcinin en sık karşılaşılan belirtisi, sorunlu tarafta göz kırpma ve alın kırışıklığı kontrolünün kaybedilmiş olmasıdır. Ayrıca ağızda sarkma, kimi kaslarda istemsiz hareketler, konuşma bozukluğu, aşırı salya üretimi, başta ve kulakta ağrı, yüz felcinin ortaya çıktığı tarafta seslere karşı yüksek hassasiyet de yine hastalığın belirtileri arasındadır.

Doktorlar tarafından fiziki bir muayene ile kolayca tespit edilebilen yüz felcinde, detaylı tanı için elektromiyografi, MRG ve BT gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir. Yüz felci tedavisi, vakaya ve hastalığın sebebine bağlı olarak farklılık gösterir. Fizik tedavi uygulamaları ve çeşitli ilaç tedavileri, yüz felcinin düzeltilmesinde kilit rol oynar. Bazı vakalarda yüz felcinin yanında kontrolsüz kas hareketlerine de rastlamak mümkündür. Bu gibi durumlarda botoks enjeksiyonları ile bölgedeki sinirler geçici olarak felç edilir ve kas hareketleri kontrol altına alınır.

Asıl olarak bu vakalarda yüzün diğer yarısıyla simetriyi sağlayabilmek önem arz eder. Hastanın genel durum ve etiyolojisine bağlı olarak dinamik veya statik cerrahi yöntemler kullanılabilir. Gözün korunması ve ağız bölgesinin simetrisinin sağlanması başlıca amaçlardan biridir.  Önerilen tedavi kişiye ve muayeneye göre değişkenlik gösterebilir.