Hip Shaping

Kadınlar için vücudun en dikkat çekici bölgelerinden biri olan kalçalar, kişinin imajını belirleyen unsurların başında gelir. Kilolu bir kalça, kişiyi sportif göstermezken, daha toplu ve kıvrımlı bir kalça kişiyi son derece fit gösterebilir. Poposunun görünümünden memnun olmayan kadınlar tarafından tercih edilen kalça şekillendirme, basen bölgesine yönelik işlemleri kapsar. Popoyu biçimlendirmek ve yükseltmeyi konu alan bu uygulamalarda yöntem, genel anestezi eşliğinde ameliyattır.

Kalçaların vücuda göre oranlı olmadığı, gereğinden fazla büyük ya da küçük olduğu durumlarda, ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan deformiteler nedeniyle tercih edilen kalça şekillendirme, sadece şekil estetiği için de değerlendirilebilir. Vakaya göre yapılacak işlemin de farklılaştığı kalça şekillendirmede, dikleştirme, liposuction, yağ enjeksiyonu ya da protez yerleştirme gibi yöntemler kullanılır.

Yağ enjeksiyonu ve protez yerleştime yöntemleri, kalçanın talep edilenden daha küçük olduğu durumlarda tercih edilir. Popo küçültme işleminde ise en etkili yağ alma tekniği olan liposuction ile gerçekleştirilerek, kalça istenen estetik şekle kavuşur. Popo dikleştirme ameliyatı ise, genelde aşırı kilo kaybetmeye bağlı olarak meydana gelen sarkık kalçalarda kullanılır. Bu operasyonlarda yağ dokusu ve deri çıkarılır ve şekillendirilerek askılama işlemi ile vücuda uygulanır.

Kalça şekillendirme ameliyatından sonra kişinin bir gece hastanede kalması yeterlidir. Bölgedeki ödem ve şişlik miktarını azaltmak ve kontrol altında tutmak için 3-4 hafta özel bir korse kullanmak gereklidir. Bazı operasyonlardan sonra ağrı görülmesi söz konusu olabilir. Konusunda uzman doktorların yönlendirmesi doğrultusunda ağrı kesici kullanılabilir.