Breast Repair with Abdominal Tissue

Hastanın kendi dokusu (otojen dokular) ile yapılan meme onarımı (rekonstrüksiyon), pek çok vakada tercih sebebidir. Karnın alt bölümündeki deri ve deri altı dokusunun kullanıldığı operasyonda, meme bölgesine taşınmasıyla, karın dokusu ile meme onarımı uygulaması tamamlanmış olur.

Protez meme onarımına göre daha fazla cerrahi müdahale gerektiren karın dokusu ile meme onarımı, çoğunlukla Radyoterapi, kemoterapi görmüş (gec dönem) ya da mastektomi (meme alınma) ile aynı zamanda yapılan (eş zamanlı hastalara uygulanır. Protez meme operasyonunun aksine, cilt kaybı, enfeksiyon ve kapsül oluşumu gibi komplikasyonlar söz konusu değildir. Ayrıca zaman geçtikçe operasyonun yenilenmesine de ihtiyaç yoktur. Protez meme onarımının talep edilen sonucu veremeyeceği durumlarda da tercih edilen karın dokusu ile meme onarımı, memenin doğal ve estetik bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Meme onarımı kozmetik bir avantaj sağlamanın dışında, hem psikolojik hem de fizyolojik olarak hastaya destek sağlar.

Operasyon sonrası yaraların iyileşme süreci, hastanın sigara kullanıp kullanmadığına göre değişiklik gösterir. Sigara kullanımı, operasyon sonrası izlerin kaybolma sürecini de belirleyen etmenlerden biridir. Nadiren de olsa cerrahi müdahaleden sonra beklenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Bu problemler de uzman kadromuzun yönlendirmesi ile hızla kontrol altına alınır ve en kısa sürede tedavi edilir. Karın dokusu ile meme onarımı uygulaması sonrasında, hastanın normal hayatına dönme süreci, 4 ila 6 hafta arasındadır. Bu süreç vakanın tıbbi profiline göre farklılık gösterebilir…