Inguinal Dissection

Genital bölgede ya da bacakta ortaya çıkan kanserler çoğunlukla kişinin kasık bölgesindeki lenf bezlerine yayılırlar. Bu gibi durumlarda hastanın ciddi bir tehlike ile karşı karşıya kalmaması için tümörlü dokunun ve kasıktaki lenf bezlerinin alınması gerekir. 1 ila 3 saat arasında geçen bu operasyona kasık diseksiyonu denir. Üzerinde tümörlü doku bulunan lenf düğümleri için en etkili ve başarılı tedavi yöntemi cerrahi operasyondur.

Operasyonun zorluğuna göre tümörün çıkarıldığı sırada ya da sonraki bir seansta uygulanabilecek olan kasık diseksiyonu, kimi durumlarda tümör hücreleri lenf bezlerine yayılmasa da, yayılmasını önlemek için tercih edilir. Böylece hastalığın ilerlemesi durdurulmuş olur.

Kasık bölgesindeki lenf bezlerinde tümörün yayılıp yayılmadığı genellikle operasyon sırasında anlaşılmaktadır. Hastalığın hangi evrede olduğu patolojik inceleme ile ortaya konulmaktadır. İhtiyaç duyulması halinde hastaya kemoterapi gibi ek tedaviler uygulanması gerekebilir.

Kasık diseksiyonu genel anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon sonrasında derinin altında kan ve lenf sıvısı toplanmasını önlemek amacıyla drenler yerleştirilir. 1 ila 3 gün arasında çıkarılması gereken drenler, küçük bir operasyonla alınır. Hasta, kasık diseksiyonu ameliyatından sonra 1 saat kadar izlendikten sonra odasına çıkarılır.

Tümörün tedavi edilmediği durumlarda hastalık yayılmaya devam edecek, büyüyen lenf bezleri bacakta şişlikler oluşmasına sebep olacaktır. Radyoterapi ve kemoterapi, tümörün tipine göre lenf bezlerini küçültmek için başvurulabilecek bir başka tedavi yöntemidir.