lymphedema

Bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf bezlerinde meydana gelen tıkanmalar, lenf sıvısının boşaltılmasını engelleyerek, vücudun belirli bölgelerinde şişkinliklere neden olur. Estetik görüntüyü bir hayli bozan bu rahatsızlığa lenfödem adı verilir. Lenfödem, vücutta fonksiyon bozuklukları başta olmak üzere giysilerin dar gelmesi, ayakkabı giyememe, kol saati veya yüzük takamama gibi problemlere de yol açar.

Hareket kabiliyetini kısıtlayan bir hastalık olan lenfödemin en yaygın belirtisi şişliktir. Ayrıca şiş bölgede ağrı veya rahatsızlık hissi de meydana gelebilir. Derinin kalınlaşarak sertleşmesine de yol açabilen hastalıkta, deriden sıvı sızması gibi belirtiler de görülür.

Hastalığın en sık görülme nedeni, kanser tedavisi sebebiyle lenf bezlerinin çıkarılmış olmasıdır. Ayrıca kanser sonrasında görülen ışın tedavisi de lenfödeme yol açan nedenler arasında gösterilir. Mantar hastalıkları, çeşitli travma ve enfeksiyonlar, ameliyat sonrası hasar gören lenf yolları da yine hastalığın en sık görülmesine yol açan unsurlar arasındadır.

Pek çok vakada fiziki bir muayene ile kolayca tespit edilen lenfödem, halk arasında fil hastalığı adı ile de bilinir. Lenfödemin tedavisinde kompresyon, manuel lenf drenajı, cilt bakımı ve egzersiz uygulamaları tercih edilir. Uygun hastalarda lenf nodu transferleri, toplar damarlar ile lenf kanallarının birbirine mikrocerrahi ile bağlanması veya liposuction gibi cerrahi yöntemlerde kullanılabilir. Hastalık ilerlemeden erken teşhis edildiğinde, doğru tedavi yöntemleriyle hastanın yaşam kalitesini korumak ve olumsuz etkileri minimuma indirmek mümkündür. Eğer hastalık ilermiş ve kol ve bacaklarda görülen şişliklerin boyutları fazlalaşmış ise tedavinin başarılı olma ihtimali doğrudan etkilenir. Konusunda uzman doktorların yönlendirmeleri ve uygulamaları ışığında hastalığın pek çok olumsuz etkisini gidermek söz konusudur.