Liposuction (Fat Removal)

Yağ alma olarak da bilinen liposuction, vücudun farklı bölgelerinde biriken yağların vakum yardımıyla alınması işlemidir. Bir kilo verme aracı olmayan liposuction, vücutta spor ve diyetle erimeyen bölgesel yağ depolarını yok etmek için kullanılır.

Yetişkinlerde her yaşta tercih edilebilecek olan liposuction, vücutta yağlara bağlı olarak ortaya çıkan şekil bozukluklarını giderir. Sırt, karın, uyluk, bacak, gıdı için tek başına yeterli olurken bazı ameliyatlar ile beraber de kullanılabilir.  (boyun ve karın germe, meme küçültme gibi )

Uygulamada klasik teknik, ultrasonic teknik ve lazer tekniği olmak üzere 3 farklı teknik ile gerçekleştirilebilen liposuction, vakaya ve ihtiyaca göre farklı yöntemler ile tercih ediliyor. Emme işleminden önce sıvı verilmesine göre veya verilen sıvı miktarına göre de kuru, ıslak veya süper ıslak olarak sınıflandırılabilir. En sık kullanılan süper Islak teknikte ilgili bölgedeki yağ hücreleri, özel bir sıvı ile temas ettiriliyor ve şişmeleri sağlanıyor. Akabinde deri altına uzanan 1 cm çapındaki kesiler yoluyla, ince borucuklar kullanılarak bölgedeki yağ hücreleri emiliyor.

Ultrasonic liposuction’da, yağ alınacak bölgeye ultrasonic titreşimler uygulanıyor ve yağ hücrelerinin yumuşaması sağlanıyor. Akabinde küçük borucuklar yardımıyla söz konusu yağ hücreleri kolayca emiliyor.

Lazer liposuction’da ise 2-3 mm’lik fiberkanüller ile yağ alınacak bölgedeki hücrelere lazer ışınları gönderiliyor. Böylelikle hücreler sıvı hale gelmeye başlıyor ve milimetrik bir kesi yardımıyla, deri altından emilim işlemi tamamlanıyor. Lazer liposuction’da kesinin çok küçük olmasından dolayı ameliyat sonrası iz kalma olasılığı da oldukça düşüyor.

liposuction operasyonunda lokal ya da genel anestezi tercih edilir. Ameliyat sonrası ağrılar 3-4 günü bulabildiği için konusunda uzman doktorların tavsiyeleri üzerine ağrı kesicilerle bu süreci tamamlamak mümkündür. Hasta, günlük hayata 3 ila 7 gün arasında dönebilir ancak 3 hafta kadar liposuction korsesi takması gerekir.