Breast Augmentation

Bir memenin diğerinden küçük olduğu, her iki memenin de boyutlarından memnun olunmadığı durumlarda tercih edilen meme büyütme operasyonu, vücudun kendi dokusu ya da implant (protez) kullanılarak gerçekleştirilir.

Ameliyat öncesinde hastanın yaşına göre meme ultrasonografisi ve mammografi uygulanarak, meme detaylı biçimde analiz edilmelidir. Kol altı, göğüs ucu çevresi ya da göğüs altı kıvrımı olmak üzere meme büyütme ameliyatı için 3 farklı bölgeden herhangi biri kullanılabilir. Kişide şüpheli bir kitleye rastlanmadığı takdirde, hastanın taleplerini karşılayacak şekilde planlama yapılarak meme implantı uygulanır. Vücudun kendi dokusunun tercih edildiği meme büyütme operasyonlarında, karnın yan bölümlerinden alınan yağ tabakaları ve kök hücreler, meme dokusuna eklenir. İmplant kullanılan meme büyütme işlemlerinde ise ilgili alana, içerisinde jel bulunan silikon yerleştirilir. Silikon uygulamalarının kullanım süresi ömür boyudur. Silikon implantın kendine ait oluşabilecek problemler açısından hekiminiz tarafından periyodik kontroller önerilir.

Ortalama 1 – 2 saat kadar süren meme büyütme ameliyatı, enfeksiyon, meme ağrısı, implantın şeklini bozan skar dokusu, kanama gibi riskler taşır. Bu gibi durumlarda, implantları çıkarmak ve değiştirmek için yeniden ameliyat olunması söz konusu olabilir.

Meme büyütme operasyonları, her meme için 4 – 5 cm’lik tek bir kesi ile gerçekleştirilir. Kesi ile uygulanan her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme operasyonunda da iz kalır. Bu izler zamanla belli bir seviyeye kadar kaybolsa da tamamen yok olmazlar. Bu noktada önemli olan, izin en az belli olacağı ya da en iyi gizleneceği yeri seçmektir.