Breast Reduction

Memeler arasındaki boyut farkları veya her iki memenin de boyutlarından memnun olunmayan durumlarda gerçekleştirilen meme küçültme, çoğunlukla memeyi estetik olarak daha iyi hale getirmek için yapılır. Eğer kişiyi rahatsız eden meme boyutları, hormonal bir sebebe dayanmıyorsa, tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.

Memede ağırlık yaratarak sarkıklığa yol açan dokuların alınması ve daha dik bir görüntü oluşturulmasını kapsayan meme küçültme operasyonu tıbbi olarak da hastanın bel ve boyun eğriliği veya ağrısı gibi omurga sorunları için; meme altı pişikler gibi deri sorunları için rahatlatıcı etkisi vardır. Ameliyat öncesinde hastanın yaşına göre meme ultrasonografisi ve mammografi uygulanarak, meme detaylı biçimde analiz edilmelidir. Kişide şüpheli bir kitleye rastlanmadığı takdirde, hastanın taleplerini karşılayacak şekilde planlama yapılarak ameliyat gerçekleştirilir.

Meme küçültme operasyonu kesi içerdiği için iz kalması söz konusudur. Ameliyat sonrası ilk zamanlar yara izi nispeten belirginken zamanla iz soluklaşmaya başlar ama tamamen kaybolmaz. Buna karşın bazı vakalarda fark edilmesi çok güç hale gelebilir.

Meme küçültmedeki en önemli risk faktörleri arasında, ameliyat sonrasında ortaya çıkacak yara bölgesindeki kanamalardır. Nadir ortaya çıkan bu tür durumlarda yeniden bir operasyon yapılması gerekebilir. Ayrıca enfeksiyon ve dikiş yerlerinde iyileşme problemleri, meme küçültme ameliyatı sonrası meydana gelebilir. Bu tür durumlarda ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ile söz konusu bölgeye detaylıca pansuman yapılmalıdır.

Yaklaşık 2-4 saat süren meme küçültme ameliyatında, sarkık olan meme başını daha yukarıya taşımak esastır. Operasyon sonrasında kişi, 4 hafta kadar yüzüstü yatmaktan kaçınmalı ve sırtüstü yatmalıdır. Hastanın ilk 1 hafta evde istirahat etmesi önerilir. Ameliyat sonrası şişliklerin inmesi ve memenin ideal görüntüsüne kavuşması 3-9 ay kadar sürebilir.