Nerve Compression

Hem hareketlerin hem de duyuların iletiminden sorumlu olan sinirler, bir kaza ya da aktivite sonucunda ezilebilirler. Bu tür vakalara sinir sıkışmaları adı verilir. Tendonların, kasların, kemiklerin ya da kıkırdakların sinirler üzerine baskı yapmasıyla ortaya çıkan sinir sıkışmaları, ağrıyla kendini gösterir. Tedavi edilmediği takdirde dayanılamayacak boyutlara gelen ağrılar, kişinin kas fonksiyonlarında kalıcı hasarlara da sebep olabilir.

En sık görülen sinir sıkışmasına karpal tünel sendromu denir. Kolun üst bölgelerinden baş parmağa kadar uzanan median adı verilen sinirin el bileği çevresinde sıkışması ile ortaya çıkan karpal tünel sendromu, bilekte meydana gelen ağrı ve parmaklarda ortaya çıkabilecek his kaybı ile belirti gösterir.

Sinir sıkışmalarında en sık karşılaşılan belirtiler, baskı olan bölgede ağrı  ya da parmak, el, kol ve omuz gibi bölgelerde his kaybıdır. Ayrıca boyun, omuz ve kollarda yanma, el bileği ve parmaklarda karıncalanma da yine sinir sıkışmalarında rastlanılan belirtilerdir.

Sinir sıkışmalarında fiziki muayene yeterli gelmediğinde detaylı bir analiz için cilt üzerine yerleştirilen elektrotlar vasıtasıyla uygulanan tetkikler tercih edilir. Ayrıca iğne biçimindeki elektrotların kasların üzerinde konumlandırılması ile uygulanan elektromiyografi (EMG) ve radyo dalgaları üreterek vücudu detaylı şekilde görüntülemeyi sağlayan manyetik rezonans görüntüleme (MRI) de yine tanı koymada etkili yöntemlerdir.

Bütün sinir sıkışmalarında tedavi yöntemi olarak cerrahi müdahale tercih edilmez. Hatta çoğunlukla cerrahi olmayan yöntemlerle çözüme ulaşmak mümkündür. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve fizik tedavi yöntemleri, pek çok sinir sıkışması vakasında olumlu sonuç vermektedir. Cerrahi olmayan uygulamalar ile istenilen başarıya ulaşılamadığı durumlarda ameliyat tercih edilebilir. Sinire baskı oluşturan etken çıkarılarak, baskı unsuru azaltılabilir ve hatta tamamen yok edilebilir.