Genital Bölge Estetiği

Estetik kaygılar, kadınlarda çok ciddi psikolojik problemlere, dışarıya kapanmaya yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre genital bölgenin estetik açıdan memnun edici görünmesi, özgüveni artırır ve kadının partneriyle daha doğru bir iletişim kurmasını sağlar. Buna karşın kadınlar, pek çok farklı sebep ile genital bölgede sarkma ve benzeri durumlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu tür vakalarda uygulanan ve olumlu sonuçlar yakalanmasını sağlayan yönteme, genital bölge estetiği denir.

Genital bölgede en sık rastlanan estetik sorunu, sarkmadır. İç ve dış dudakların büyüklüğünden kaynaklanabilen sarkma, tıbben bir problem yaratmasa da estetik açıdan rahatsızlık verebilir. Ayrıca dış dudakların asimetrik problemleri, vajinal daraltma, doğum sonrası yırtılma izlerinin onarılması, vajina dudak bölgesi dolgulaştırılması ve zar onarımı da yine genital bölge estetiğinin konularındandır.

Kişinin şikayetine özel olarak planlanmış cerrahiler uygulanabilir. En sık görülen başvurular iç dudak (labia minora)sarkıklığı veya büyüklüğüdür. Dar giysilerde belli olma, bikini veya mayo giyerken rahatsızlık vermesi nedeniyle labioplasti (labia minora estetiği) işlemi gerekebilir.

Lokal veya genel anestezi altında yapılır, yatış gerektirmez ve dikişlerin kendi kendine eridiği bir işlemdir. 1 ay kadar cinsel hayata ara vermek gerekir. Kişiye özel önlemler hekiminiz tarafından detaylıca belirtilecektir.