Hidradenitis Suppurativa (Köpek Memesi Hastalığı)

Sebebi tam olarak açıklanamamıştır. Kabul edilen oluşum mekanizmalarından biri “ özellikle ter bezlerinin yoğun olduğu (koltuk altı, kasık, meme, kalça çevresi) bölgelerde kıl foliküllerinin tıkanması “ sonucu oluştuğudur. Yine bahsi geçen bölgelerde ağrılı lezyonlar veya nodüller ile seyreden kronik bir deri rahatsızlığıdır.

En sık olarak koltuk altı ve kasık, daha az sıklıkla meme, kalça çevresi uyluk iç yüzü gibi derinin birbirine temas ettiği bölgelerde görülebilir. Geri kalan bölgelerde nadiren de olsa görülebilmektedir.

Genellikle  20’li yaşlarda ortaya çıkar. Her yaşta görülebileceği akılda tutulmalıdır. Ayrıca 50’li yaşlardan itibaren görülme sıklığı azalmaktadır. Kronik bir deri rahatsızlığı olan

Hidradenitis Suppurativa‘nın tanısı klinik olarak konulabilmektedir. Bu hastalık için ilk başvuru uzman dermatolog (cildiye) hekimleri olması gerekmektedir.

Hidradenitis Suppurativa, dermatoloji, plastik cerrahi ve/veya genel cerrahi uzmanlarının beraber takip etmesi gereken bir hastalıktır. Cerrahi kararı multidisipliner olarak verilmelidir. Özellikle medikal tedaviye cevap vermeyen hastalar için uygun olduğu vurgulanmıştır. Bununla beraber medikal tedavilerle beraber cerrahi  uygulandığında sınırlı veriler ile de olsa daha fazla olumlu sonuçlar alınmıştır.