İkincil Burun Estetiği

Revizyon ameliyatı olarak da tanımlanan ikincil burun estetiği, operasyon sonrası burnunun şeklinden memnun kalmayan kişiler için uygulanır. Revizyon rinoplasti, aynı cerrah tarafından ikinci kez opere edilecek durumlar için kullanılırken; sekonder rinoplasti ise daha önce ameliyat olmuş kişinin farklı bir cerrah tarafından ameliyat edileceği durumlar için kullanılır.  İlk burun estetiğinin ardından burunda simetri bozuklukları, şekil bozuklukları ve gözü rahatsız eden problemler ikincil burun estetiği tercih edilir. Ayrıca nefes alma sıkıntısı devam ediyorsa ya da nefes alma problemi baş gösterdiyse de ikincil burun estetiğine ihtiyaç var demektir.

İkinci burun estetiğine karar vermeden önce konusunda uzman bir doktor ile detaylıca gözlem ve planlama yapılmalıdır. Zira burun ameliyatı sayısı arttıkça, bölgedeki problemlerin de ihtimali artabilir. İkincil burun estetiğinde, birinciden farklı olarak vücudun farklı yerlerinden kıkırdak almak gerekebilir. Talep edilen burun şeklini yaratabilmek için mevcut kıkırdak dokusunun yetmediği durumlarda, kulak veya kaburgadaki kıkırdaklardan takviye yapılabilir. İlk operasyona göre iyileşme sürecinin daha uzun sürebildiği ikincil burun estetiğinde, kanama da ilkinden fazla olabilir.

İkinci burun estetiğinin psikolojik yönü de ilkinden daha ağırdır. Hasta daha endişelidir ve yüz hatlarını algılamada sorun yaşayabilir, karamsar düşünebilir. Bu noktada uzman doktorların yorumlarına ve deneyimlerine güvenilmelidir. İkincil burun estetiğinde genellikle, burun kanatlarında meydana gelen şekil bozuklukları, burun sırtı ve ucundaki uyumsuzluklar, burun ucunun yukarıya kaldırılması ya da aşağıya indirilmesi, burun sırtındaki ve ucundaki kıkırdakların tamir edilmesi gibi uygulamalar gerekebilir. Eğer ikincil burun estetiği öncesi hasta ve doktor arasında görüş farklılıkları varsa, hastanın mutlak tekrar düşünmesinde ve görünümünü değerlendirmesinde fayda vardır.