Karın Germe

Vücudun karın bölgesi ve göbek altında bulunan yağ fazlalıkları, sarkıklık gibi estetik sorunlara yol açar. Hem erkek hem de kadınlarda sık görülen bu gibi durumların çözümlerinden biri, karın germe operasyonudur.

Özellikle hamilelik sonrasında kadınlarda sık rastlanan, karın bölgesinde sarkma ve gevşeklik problemini karın germe ameliyatı ile gidermek mümkündür. Ayrıca karın bölgesindeki yağlanmanın, diyet ve egzersize cevap vermediği durumlarda da karın germe operasyonu, kişinin daha fit bir görüntü yakalamasına yardımcı olur.

Karnın mayo altına saklanabilecek kadar alt kısmından ve göbek deliği çevresinden birer kesi ile gerçekleştirilen karın germe ameliyatında, karın kasları germe yöntemi ile sağlamlaştırılır. Akabinde deri fazlalıkları kesilerek alınır ve deri gerdirilerek ilgili bölgeye dikilir. Dren adı verilen ince tüpler, ameliyat bölgesinde toplanacak fazla sıvıyı gidermek için deri altına yerleştirilir. Yaklaşık 2 ila 5 saat arasında süren operasyonda dikiş bölgeleri pansuman ile kapatılır. Daha hafif sarkma ve gevşeklik problemleri yaşayan kişilerde, mini karın germe ameliyatı tercih edilir. Yaklaşık 1 – 1,5 saat süren bu operasyonda çoğu zaman tek kesi yeterlidir.

Karın germe ameliyatından sonra vakaya göre 1 – 3 gün boyunca hastanede bakım tercih edilir ve sonrasında hasta taburcu edilir. Operasyon yapılan bölgede şişlik ve ağrı oluşabilir. Birkaç gün sürebilecek olan bu durum gayet normaldir. Ağrının giderilmesi için ağrı kesici kullanılabilir. Operasyonda takılan drenler 1 ila 3 gün içerisinde çıkarılır, dikişler ise 1 ila 3 hafta içerisinde alınır. Karın germe ameliyatından sonra yeniden işe dönüş, 2 ila 4 hafta içinde gerçekleşir. Ortaya çıkacak yara izlerinin büyük oranda kaybolması ise 1 yılı bulabilir.