Protezle Meme Onarımı

Meme onarımında (rekonstrüksiyon) sık tercih edilen yöntemlerden biri olan protezle meme onarımı, serum fizyolojik ve jel formülü olmak üzere iki farklı seçenek ile değerlendirilir. Karın dokusu ile meme onarımına kıyasla daha basit ve kısa bir operasyon olan protezle meme onarımında, alınmış memenin yerine protez yerleştirilir.

Hastanın fizyolojisine göre farklılık gösteren protez meme onarımında, ihtiyaç duyulması halinde bölgedeki derinin genişletilmesi sağlanır. Bu tedavide göğüs duvarının altına yerleştirilen meme genişletici, belli aralıklarla serum enjekte edilerek şişirilir. Deri, gereken genişliğe ulaştıktan sonra ikinci bir operasyon ile doku genişletici bulunduğu yerden çıkarılarak yerine kalıcı meme protezi yerleştirilir. Meme protezleri, delici bir aletle delinmediği sürece baskı ile patlamayan bir materyalden yapılır. Delinmesi halinde içinde bulunan özel jel nedeniyle vücuda hiçbir zarar vermediği gibi akması da söz konusu değildir.

Protezle meme onarımında, operasyon sonrasında nadiren de olsa, enfeksiyon ve protezin sönmesi gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ayrıca protez çevresinde sert doku gelişerek, memenin doğal görüntüsünü kaybetmesi gibi problemlerde, ender de olsa görülebilir. Bu gibi durumlar uzman kadromuzun yönlendirmesi ile hızla kontrol altına alınır ve en kısa sürede tedavi edilir. Protez ile meme onarımı uygulamasında hastanın normal hayatına dönme süreci, 2 ila 4 hafta arasındadır. Bu süreç vakanın tıbbi profiline göre farklılık gösterebilir…