Sinir Yaralanmaları

Beyinden gelen sinyalleri vücudun çeşitli bölgelerine taşıdığı gibi, vücuttan gelen uyarıları da beyne yönlendiren sinirler, motor ve duyusal olmak üzere ikiye ayrılır. Motor sinirler, beyinden gelen iletileri, kaslara ulaştırarak hareket kontrolü sağlarken, duyusal sinirler ise vücudun çeşitli bölgelerindeki ağrı, sıcaklık ve basınç gibi duyuları iletir.

Vücutta sinirler, yaşanan kaza sonucu kesilme ya da ezilme gibi yaralanmalara maruz kalabilir. Böyle durumlarda kişi his kaybı yaşayabileceği gibi sinir vb. doku kayıpları da yaşayabilir. Doğru biçimde tedavi edilmediği takdirde kişi, kas fonksiyonlarını etkin kullanamama gibi sıkıntılar ile de karşılaşabilir. Bir kaza ya da olay sonrası kişide sinir yaralanması mevcut ise, eğer gerekiyorsa birkaç gün içerisinde cerrahi müdahale ile sinirlerin onarılması gerekmektedir.

Sinir yaralanmalarında iyileşme süreci, yaralanma seviyesine göre farklılık gösterir. İyileşme sürecini etkileyen bir diğer faktör ise tedavi için uygulanan cerrahi yöntemin başarısıdır. Eğer konusunda uzman bir hekime başvurulmazsa, kişiyi ömür boyu etkileyebilecek his ve fonksiyon kaybı gibi sonuçlar meydana gelebilir.

Sinir yaralanmalarında rehabilitasyon süreci çok önemlidir. Kişi, geçirdiği operasyon sonrasında eski fonksiyon seviyesine ulaşmak için doktoru tarafından önerilen egzersizleri yapmalıdır. Özellikle yaralanmanın olduğu bölgenin kullanıldığı işler yapanlar için rehabilitasyon dönemi, iş hayatına geri dönüşü hızlandırır. Vakaya göre farklılık gösterse de ameliyattan yaklaşık 5 gün sonra başlayan rehabilitasyon süreci, birkaç hafta ya da aylar sürebilir.