Yatak Yarası Tedavisi

Bası yarası ya da basınç yarası olarak da bilinen yatak yarası, çoğunlukla kemik çıkıntıları üzerinde ortaya çıkar. Genellikle kalça ve çevresinde görülen yatak yaraları, vücudun daha pek çok bölgesinde meydana gelebilir. Eğer tedavi edilmezlerse hayati tehlike yaratabilecek boyutlara ulaşan yatak yaralarının en sık görülen sebepleri, vücudun belli bir bölgesinin sürekli basınç altında olması, sürtünme, nem ve yırtılma olarak gösterilir.

Şiddetine bağlı olarak 4 farklı evrede sınıflandırılan yatak yarasında, birinci evrede ciltte kızarıklıklar görünür. Birinci ve ikinci evre kendi kendine pansuman ile bakım ile iyileşebilirken; evre 3 v4 4 plastik cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve takibinin yapılması gerekir. Hastanın genel durumu da göz önüne alınarak cerrahi tedavi gerekebilir.

Yatak yarası tedavisinde etkilenen bölgedeki baskıyı azaltmak öncelikli uygulamadır. Muhakkak doktor kontrolü altında enfeksiyonu önlemek için gerekli bakım ve gerekiyorsa ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Yatak yarası hastalarında iyi beslenmek, yaranın iyileşmesi için büyük önem taşır. Tedavi süreci bir ekip işidir ve yara bakımı konusunda uzman personellerin müdahalesi gerekmektedir. Ayrıca yine konusunda uzman bir hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda yara olan bölge dikkatlice temizlenmeli ve akabinde kuru kalması sağlanmalıdır…