Yüz Kemik Kırıkları Onarımı

Yüz bölgesini hedef alan travmalar sonrasında, elmacık kemiği, burun, alt ve üst çene kemiklerinin kırıkları görülebilir. Tedavi sürecinde öncelik kemikleri en sağlıklı biçimde bir araya getirirken yüzde herhangi bir iz ya da hasarın kalmamasıdır. Ayrıca yüz kemiği kırıklarında hayati bir tehlikeye karşın, kişide bir kafa travması ya da gövde-batın travması olup olmadığı da kontrol edilir.

Yüz kemiği kırıklarında bölge röntgen ve tomografi kullanılarak detaylıca görüntülenir. Kemiklerdeki hasar belirlendikten sonra konusunda uzman hekimler tarafından tedavi yöntemi uygulanır. Kimi hastalarda cerrahi bir müdahale olmaksızın, detaylı bir takip ile tedavi söz konusuyken, kırıkların durumuna göre ameliyat da tercih edilebilir. Bu tür operasyonlarda plastik cerrahlar, yüzde iz kalmamasını ve kemiklerdeki hasarın sağlıklı bir biçimde giderilmesini öncelik olarak belirler.

Eğer vakada yüzde bir kesik meydana gelmiş ise, eğer uygun konumda ise operasyon için bu kesik kullanılabilir. Vakanın yüzünde ameliyat için değerlendirilebilecek bir kesik yoksa, ağız içi, saçlı deri içi ve göz kapağı, operasyonlarda iz bırakmamak için tercih edilen ameliyat bölgeleridir…

Yüz kemik kırıklarının onarımında bakım çok önemlidir. İlgili bölgede kan görülebilir, gerektiğinde tampon vb. uygulamalar ile sızıntılar önlenebilir. Yüz kemik kırıklarında beslenme çoğunlukla sıvı gıdalar ile gerçekleştirilir. Zamanla yumuşak gıdalara geçiş söz konusu olur.